streda 24. februára 2016

16 odtieňov modrej

Ahoj, všetci!

Dnes mám pre vás  inšpiráciu takpovediac filmovú. Nebude to 50 odtieňov šedej, ale trochu som si "ukradla" a upravila názov tohto projektu práve podľa rovnomenného filmu.
Niekto by možno namietal, že trojrozmerné papierové veci sú zbytočnosťami. Nedávno sa jedna známa slovenská herečka vyjadrila, že macramé je "také pletené, z kadejakých vĺn a špagátov a také dekorácie - dosť zbytočné, lebo to len chytá prach". My, závislí na ručných prácach, to vnímame, myslím, inak. Tak ako pre herca je dôležitá atmosféra, ktorá vládne na javisku či v hľadisku, pre človeka, ktorí tvorí rukami, je rovnako dôležitý proces práce ako aj konečný efekt, ktorý si, častokrát (a to je veľmi zaujímavé) zakúpi aj ten herec. Rovnako ako my, ručne relaxujúci, si vážime tvorbu umelcov na divadelných doskách. Aspoň by to tak malo byť.Shadow box alebo shadow frame  je jednou z takýchto dekorácií, v ktorých sa dajú tiež uchovať spomienky. Pre nezainteresovaných, shadow box je krabička s okienkami, do ktorých vkladáme trojrozmerné suveníry, drobnosti, fotky a miniatúry, ktoré nám pripomínajú dôležité momenty. Shadow box má väčšinou nejakú myšlienku a napriek tomu, že obsahuje častokrát veľa okienok, tieto sú zjednotené farebne i tematicky (nie však vždy). V obchodoch dostaneme kúpiť aj polotovary, napríklad z lepenky, dreva, papiera, ale môžeme si ho aj vyrobiť sami z odpadu - použitých drobných krabičiek z bižutérie, čajov a podobne. Dôležité je, aby tvorili jeden celok, preto ich spolu pozliepame.
Ja som sa tentokrát rozhodla vyrobiť shadow box z preglejkových krabičiek, v ktorých som kúpila živicové ozdoby. Najprv som ich využívala prakticky - na uskladnenie svoriek, eyelets a drobných kovových dekorácií, teraz prišiel čas dať ich tvári nový lifting. A práve na to som použila 16 odtieňov modrej. Ako to dopadlo, posúďte sami. ŽENY sú ústrednou myšlienkou tohto projektu. Ženy, ich životy a čas, ktorý pre ne zastal na filmovom plátne.

4 komentáre: